تشک ها تنوع زیادی دارند و هنگام خرید و یا تعویض تشک با انواع تشک روبرو میشید و شما برای انتخاب درست نیاز هست که با انواع تشک آشنا باشید.

تشک فنری متصل

تشک‌های فنری یکی از قدیمی‌ترین نوع تشک هستند. در بدنه تشک‌های فنری از فنر استفاده شده که انعطاف قابل توجهی ایجاد میکند. تشک فنری یکی از نرم ترین تشک های موجود است.

در این نوع تشک‌ها، فنرها به دو صورت متصل یا منفصل به کار می‌روند. در تشک فنری متصل، فنرها در سراسر تخت به یکدیگر متصل اند

این اتصال موجب نرمی زیاد تشک می‌شود به طوری که برای کودکان یا کسانی که هیچ عارضه مفصلی و استخوانی نداشته باشند خوابیدن روی آنها لذت زیادی دارد. تشک فنری نسبت به دیگر تشک ها قیمت مناسب تری دارد.

از معایب تشک فنری متصل، احتمال تولید صدا به دلیل انحراف فنرها و اصطکاک آنها با یکدیگر است که بسته به کیفیت تشک احتمال ایجاد این عیب کم و زیاد است.

همچنین به دلیل اتصال سیم‌پیچ‌ها در تشک فنری متصل، فشار ناشی از وزن فرد در سراسر تخت خواب پخش می‌شود.

این مورد ممکن است در تشک‌های دو نفره اذیت کننده شود چرا که با حرکت یکی از افراد، فرد دیگر نیز تحت تأثیر قرار میگیرد. همچنین  نرمی بیش از حد تشک فنری متصل میتواند موجب مشکلاتی برای ستون فقرات افراد حساس شود.

برند رویا، برند دنلپ و ویستر از جمله شرکت‌های داخلی هستند که تولید تشک فنری متصل دارند.

 
تشک فنری منفصل ( پاکت اسپرینگ )

در تشک فنری منفصل یا پاکت اسپرینگ سیم‌پیچ‌های فنر درون پاکت‌هایی در کنار هم قرار میگیرند.

و این موجب می شود در تشک فنری منفصل سر و صدای ناشی از اصطکاک وجود نداشته باشد و به دلیل عملکرد جداگانه فنرها پشتیبانی بهتری از کمر و ستون فقرات صورت گیرد.

همچنین برای تخت‌های دو نفره نیز تشک فنری منفصل آرامش بیشتری برای افراد ایجاد می‌کند و حالت ارتجاعی ناشی از غلت زدن را به فرد دیگر انتقال نمیدهد.

از جمله شرکت‌هایی که به تولید تشک‌های فنری منفصل اقدام کرده اند برندهای رویا و دنلپ هستند.

 
تشک مموری فوم

فوم حافظه‌دار یا مموری فوم از جمله موادی است که به ‌تازگی در تشک‌های خوش‌خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بیش از نیم قرن است که در صنایع فضایی به کار رفته است. مموری فوم ماده‌ای است که به تناسب فشار و حرارت دریافتی تغییر شکل می‌دهد؛ بنابراین با توجه به وزن، شکل عضلات و حرارت بدن افراد عملکرد کاملاً متفاوتی دارد.

در تشک مموری فوم میزان فشار وارد شده به قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است که این ویژگی موجب خون‌رسانی بهتر به اندام‌ها، پشتیبانی کامل کمر و ستون مهره‌ها و جلوگیری از دردهای عضلانی می‌شود.

در تشک مموری فوم دو نفره حرکت های ناشی از غلت زدن به فرد کناری منتقل نمی‌شود. با توجه به ویژگی‌های فوق تشک مموری فوم خاصیت طبی بیشتری در قیاس با مدل‌های فنری دارد. و البته قیمت این تشک‌ها نیز در مقایسه با نمونه‌های دیگر گران‌تر است. شرکت‌های تولید کننده تشک مانند تشک داتیس، تشک دنلپ، تشک دانلوپیلو، تشک ویستر و تشک رویا از جمله برندهای داخلی هستند که به تولید تشک‌های استاندارد مموری فوم با قیمت‌های مناسب می‌پردازند.

 
تشک لاتکس

شاید تصور کنید که تشک لاتکس از یک روکش پلاستیکی و حساسیت‌زا تهیه شده باشد اما در واقع این تشک‌ها ظاهری شبیه به مدل‌های دیگر دارند و لاتکس داخل آنها استفاده شده است. در واقع لاتکس نسبت به مموری فوم از انعطاف بیشتری برخوردار است و به دلیل ضخامت کمتر با عث کاهش وزن تشک میشود. تشک‌های لاتکس همانند مموری فوم می‌توانند از قسمت‌های مختلف بدن شما پشتیبانی کنند و فشار ناشی از غلت زدن را به افراد دیگر انتقال نمیدهند.

افون بر این، تشک لاتکس نسبت به تشک های مموری فوم از انعطاف بیشتری برخوردار است که باعث بالا رفتن طول عمر این تشک ها میشود. در میان شرکت‌های ایرانی برند دانلوپیکو و برند داتیس به تولید تشک لاتکس می‌پردازند.